منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

عزاداری یا کوبیدن طبل های تو خالی!

عزاداری یا کوبیدن طبل های تو خالی!

اختصاصی خوی کیدز : عزاداری یا کوبیدن طبل های تو خالی!!

آیا هدف از عزاداری فقط صدای بلند طبل ها و بلند گو هاست؟!

عزا عزای حسین بن علی است . در جای جای مختلف کشور و مخصوصا در منطقه آذربایجان ، عاشقان حسین در ایام محرم با روش های گوناگون ابراز احساسات می کنند. در کشور به نا به آداب و روسوم خود عزاداری نیز فرق می کند ، مثلا در زنجان از دیر باز عزاداری به شکل کاملا متفاوت از دیگر نقاط کشور خود را نشان می دهد . بعد ها شهر های اردبیل و …نیز به تبعیت از زنجان و شکل عزاداری آن ، سوگواری حسین بن علی برگزار شد و همه می دانند که شکل عزاداری های زنجانی ها چه گونه است .

( آنها از دو کوچه یک دسته عزاداری تشکیل نمی دهند ، بلکه همه با نام یک هیئت سینه زنی مثل راهپیمایی بیرون می آیند و سینه زنان این شهر  به شکل کاملا منظم و البته بدون طبل و دوهول کاروان خود را راه می اندازند! البته هر روز به نام یکی از هیئت های  شهر اما مردم همان مردم است! اورمیه نیز گر چه دسته جات مختلفی دارد اما آنها نیز سبک خود را دارند و با لباس های یک دست و البته بدون طبل و سنج ! به صورت منظم به عزا داری می پردازند و هر بیننده ای را به فیض می رساند.)

در دیگر کشور ها ، مثلا در کشورهای اروپایی زمانی که یک جشن ملی بر پا می شود نظامیان با طبل ها یشان در خیابان های شهر به اصطلاح رژه می روند ، و البته در اکثر مملکت ها نیز ، منجمله ایران هم، طبل و سنج در مراسم رژه یگان های نظامی کاربرد دارد.

اما مطلبی که می خواهیم به آن بپردازیم ، استفاده نا بجا از طبل و سنج و بلند گوهای که به جای اینکه انسان را با مفاهیم عاشورائی آشنا کند ، اسباب رو کم کنی دسته های عزاداری شده است .هر دسته ای باید بیشترین طبل و سنج و بلند گو را داشته باشد ، بدون آنکه به مفهوم عزاداری باندیشد . ابته ماجرا به اینجا ختم نمی شود و هنگامی که چندین دسته با هم نوحه خوانی می کنند ، صدا در صدا می شود و هیچ کدام از نوحه ها شنیده نمی شوند و القصه صدای که با می ماند که گوش را بشدت نوازش می دهد!!!

از موقعی که یادم می آید همان نوحه ها و شعر ها هیچ تغییری نکرده است و همان بوده که هست  . البته شعر ها خوب و نوحه ها حس خوبی به یک عزادار می دهد اما تا کی همان نوحه های که ۲۰ سال پیش شنیده می شد باز هم باید شنیده شوند. آیا شعر جدیدی و نوحه تازه ای در باره کربلا و روز عاشورا گفته نشده است.

می خواهم به عزاداری های شهرمان خوی بپردازم که به طور تقریبی از هر ۷ کوچه یک دسته
بیرون می آید که طبل زنش از سینه زن و زنجیر زنش بیشتر است!! بگزریم که ۱۰ نفر هم آماده نوحه خوانی است !! آیا حسین برای این قیام کرده است؟؟!

از نقاط مختلف شهر همه یا به طرف امام زاده سید بهلول می روند یا به طرف مرکز شهر و طرف مقبره ( Mağvara) میر ائبراهیم ( پدر دکتر ایت اللهی ) حرکت می کنند و مراسم عزاداری خود را به پایان می رسانند .

البته یک دهه پیش اینگونه نبود و دسته جات و هیئت ها کمتر و البته با کیفیت و کمیت به مراتب  ، بیشتری بود .

البته ناگفته نماند که امسال حرکت جدیدی در خیابان طالقانی (شاپور خیاوانی) دیده شد که باید آن را نیز پوشش خبری داد! و آن یک اتوبوس برای اهدائ کنندگان خون بود که اقدام قابل تقدیری است.

عکس های که مشاهده می نمائید و در ادامه خواهید دید مراسم عزاداری در شهر خوی (آذر ۱۳۹۱ ) می باشد . و طبل های که به بزرگی چرخ های پشتی تراختور است شاید هم بزرگتر!

آیا وقت آن نرسیده است که شهر ما نیز تغییر رویه دهد ؟ از خیلی ها شنیده ام که همه دوست دارند خوی نیز با این قدمت مذهبی و تاریخی که دارد مراسم عزاداری نیز با شکوه برگزار شود. نظر شما چیست؟

تحریریه پورتال خوی کیدذ/ بخش فرهنگی

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com