منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

با “وفا ” آیرملو شاعر خوئی بیشتر آشنا شویم

با “وفا ” آیرملو شاعر خوئی بیشتر آشنا شویم

خوی کیدز: مشاهیر خوی بخش جدیدی است که به تازگی به دسته های سایت اضافه گردیده است 

عبدالعلی آیرملو در ۳۰ آذر ۱۳۳۱ در یکی از روستاهای دهستان آواجیق ماکو دیده با جهان گشود و به علت ضرورت شغلی پدر که نظامی بود، به مناطق مختلف کشور به خصوص آذربایجان  مهاجرت کرد و نهایتا در شهر خوی ماندگار شد.

“آیرملو” سال اول و دوم ابتدایی را در دبستان مهرگان و سال های تحصیلی سوم تا ششم را در دبستان پهلوی خوی گذرانید و دوره متوسطه را نیز در دبیرستان امیرکبیر این شهر به اتمام رساند.

images

وفا در یکی از مصاحبه هایش با هفته نامه اورین خوی، درباره خود چنین می گوید: “پس از اتمام دوره متوسطه از برخی دانشگاه ها قبول شدم اما عاشق شده بودم دیگر نتوانستم ادامه تحصیل دهم و لذا راهی خدمت سربازی شدم که پس از اتمام دوره نظام وظیفه، به استخدام آموزش و پرورش (فرهنگ وقت) درآمدم، پس از۱۲ سال خدمت به علل مختلفی از جمله مشکلات خانوادگی و انتقال از محل خدمت و… از آن اداره اخراج شدم”. . .

شاید همان سالهای بیکاری “وفا” را به شاعری شکسته دل، ناامید و دردمند و… تبدیل کرد!

آیرملو در این گفتگو انتخاب تخلص “وفا” برای خود را به خاطر عشق و علاقه به همسرش عنوان کرده است.

 “وفا” به فولکلور (ادبیات شفاهی) و سرودن شعر به زبان مادری اش علاقه فراوانی داشت طوری که به جرات می توان برخی از اشعار ترکی اش را در ردیف بهترین اشعار این زبان شیرین قرار داد! و در “یار کوچه سی” هم تقریبا همه اشعار ترکی این شاعر نام آور آذربایجان گردآوری و منتشر شده است.

در آغاز این کتاب، به مطلبی تحت عنوان ” وفا آیرملونون شعرلرینه بیر باخیش” بر می خوریم که در آن، “دکتر سعید قره آغاجلو” با نگاهی موشکافانه به بررسی اشعار وی پرداخته و “فریدون دهقانی” هم مقدمه ای با عنوان “شاعری دیر آشنا” بر آن افزوده است.

در بخشی از مقدمه کتاب اشعار ” وفا ” یار کوچه سی ( شعر توپلوسو) کتاب می خوانیم:

مولف: عبدالعلی آیرملو (وفا)  به کوشش: مریم آیرملو

scan0001

«وفا» در بیابان‌های هزار اندیشه کوشیده تا با عمق عاطفی انسان ارتباط برقرار کند. وی شاعری است که لحظه‌های ذوق لطیف، شم ادبی، اندیشه، فکرت و حرکت او سرشار از عشق به زبان زیبای شیرین و دیرین ترکی است. وی در این راه جان و جوانی داده است.شور و شوق نگاهش، همواره بر آستانه پنجره حیات ابدی ترکان کمانه می‌زند. کار اصلی «وفا» غزل‌سرایی بود که آن را وقف اندیشه‌های عاشقانه و پدیده‌های درون‌گرایانه و سنتی ذهن خویش کرده است، غزل‌هایی که اغلب با زندگی روزگار خود انطباق داشت و به نوعی همه‌ی فراز و نشیب‌های حیات مادی وی را باز می‌گویند.

«وفا» موج کلمات قشنگ را در آستین دارد و واژگان در شعرش، از صافی ریزبافت عاطفه‌اش می‌گذرند. او حوزه‌ای خاص در غزل ترکی به وجود آورده است که سبک و شیوه بدیعی را به دست می‌دهد، غزل‌های ساده و روان و به قولی سهل و ممتنع با دستگاه منسجم فکری خاص. «وفا» شاعری بود که از اشک و نمک قافیه ساخته و عبارت‌های زیبایی از ییلاق ذهنش تراوش می‌کردند. برای ورود به وادی شعر «وفا» یک لقمه عشق لازم است تا توشه راهت شود.

با تأمل در شعر «وفا» از بوی عطر طبیعت، گلستان خیال و گنجینه واژگان ترکی مست می‌شوی.

تکاپو برای یافتن مضمون‌های تازه، آشتی دادن عشق و اجتماع، سادگی، روانی، استفاده از ضرب‌المثل‌، تشبیهات بدیع، تصویرآفرینی، نزدیکی به زبان محاوره، از دیگر ویژگی‌های شعر اوست. همه اینها باعث شده که بر شاخسار حیات شورانگیز شاعری او، شکوفه «شاعر ترکی‌گوی» جوانه بزند، تا آنجا که می‌توان گفت که او بسیار تسلیم زبان محاوره و روزانه مردم شده است. شعر او در نهایت فصاحت، سادگی و تهی از هرگونه صنعت‌گری‌های معمول، همچون جویِ روانی است که از سنگریزه و خاشاک ـ تعقید و واژگان دور از ذهن ـ در آن خبری نیست.

vəfa-ayremlu 01

آیرملو

«وفا» اهل درد است و فرزند فقر، پرکار و پر تلاش که در شعر زندگی می کند.شعر «وفا» را می‌توان در ته‌ مانده فقر و حرمان و بی‌توجهی‌های بسیاری به هنر و هنرمند که در وجودش تاول زده، دانست.

از بزرگترین رنج‌های «وفا»، جفایی است که در این سال‌ها دیده و کشیده، می‌خواسته سربلند کند، رشید باشد، نان به نرخ روز نخورد، همه چیز را تأیید و تکذیب نکند،‌جامه به ریا نیالاید و … که متأسفانه ارمغانی جز حسرت و ناکامی نداشته است.

او در سرودن شعر به جای خرج کردن از کیسه گذشتگان و پیروی از سنت میراث خواری، در اندیشه خلق اثری بدیع، کاری ارزشمند و پایه‌ریزی راهی نو و سلوکی تازه بود. «کوراوغلو»، «سارای»، «بابک»، «ستارخان»، «خوی» و «آذربایجان» و … در اندیشه او جانی تازه یافته‌اند. . .

توپراغیم نمونه ای از اشعار تورکی استاد آیرملو متخاص به وفا است که اوخویا بولرسیز :

سن منیم یوردوم یـووامسان، آی یارالی توپراغیم         ***          قوی آلیم دردین کی یار دردین، یار آلی توپراغیم

 لنـکرانین گؤرمه‌لی، شیـروان گؤزل، باکین گلین        ***       سـنـده وار خـوی گؤیچگی، تبریز مارالی توپراغیم

قالمامیش بئش گون قوناق مهمانیم ایسـتر یـوللانا         ***          دویـمـامیـشـدان کیـم دوشَر یاردان آرالی توپراغیم

آی آماندیر قویما خور یـاد، یـول آچـا باغـلارینا          ***       یـوخــسـا باغ ویران اولوب گوللر سارالی توپراغیم

چال محبت نغمه‌سـین قوی اَل‌بیر اولسـون ائللریم        ***        قـویـمـا دوســتومـدان قـالا قلبـیـم قـارالی توپراغیم

ناخجیوان، اورمیه، گنجه، آستـارا، مـاکی، شـکی       ***       فـرقـی یوخ دیـلبــر هـارالی، مــن اورالی توپـراغیم

هامیـمیز بیر اؤلکه‌نین، بیر توپراغین اؤولادی‌یـیـق     ***     خـویـلوسـان، سـالماسلی‌سان، یا آستارالی توپراغیم

وار یئری یازسین “وفا “، قاجاردان آللاه کئچمه‌سین     ***     سـالدی چـوخ قـارداشی قارداشدان آرالی توپراغیم

vəfa ayremlu va oglu

عبدالعلی آیرملو و پسرشان

استاد آیرملو

استاد آیرملو

۱٫ وبلاگ خوی سسی 

 ۲٫ وبلاگ شیرین کندی

 ۳٫ وبلاگ استاد علیرضا ذیحق

 ۴٫ خوی آنلاین

۵٫ و کتاب  یار کوچه سی

با ویراستاری تحریریه خوی کیدز

468 ad

۶ نظر

 1. با سلام ؛ من خیلی وقت هست که دنبال کتاب شعر استاد ایرملو (یار کوچه سی ) هستم ولی متاسفانه نتونستم پیدا کنم لطفا منو راهنمایی کنید که از کجا میتونم این کتاب رو پیدا کنم ؟
  با تشکر معصومی از جلفا

 2. باسلام خدمت تمامی همشهریان و شعردوستان و وفادوستان عزیز.به خودم میبالم که پدرم شاعری محبوب القلوب بود و هست و خواهد بود.ازینکه تا به امروز نتوانستم تعاملی با عزیزانیکه شعردوست ووفادوست هستند داشته باشم احساس نارضایتی میکنم امیدوارم ماسه فرزند وفا بتوانیم اشعار جاودانه و ماندگار پدرم را که تاکنون خوانده و چاپ نشده درآینده نزدیک به چاپ رسانده و بدست بزرگوارتان برسانیم مریم آیرملو

  • سلام.
   از اینکه بتوانیم در خدمت فرهیختگان شهرمان باشیم باعث افتخارماست. خبر بسیار خوبی در حوزه ادبیات آذربایجان و خوی بود منتظر خواهیم بود… سپاس

 3. YAŞA,VAR OL ŞAİR

 4. سلام آقای آذری کیا مطلبی دکه در رابطه با وفا نوشته ایدخیلی جالب,مفید و خوب بود واقعا احسنت.
  در رابطه با زندگی و عکس هایی بیشتر از وفا اگر داشتید قرار دهید خیلی خوب میشد
  ممنون از مطلب عالی تان

  • این مطلب از روی اینترنت جمع آوری شده و با ویراستاری ما و عکس ها هم از آرشیو هفته نامه اورین استفاده شده است. آقای آذری کیا؟؟ را نمی شناسم ولی وفا آیرملو را بیشتر از این باید شناساند. از نظر شما هم متشکرم و وبلاگ خوبی دارید موفق باشید

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com