منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

نگاهی گذرا به وضعیت جاده های شهرستان خوی

نگاهی گذرا به وضعیت جاده های شهرستان خوی
خوی اوشاقلاری :

باز هم تصادف باز هم شاهد کشته شدن همشریانمان. باز هم سرعت بالا و عدم کنترل اتومبیل توسط راننده و اما عامل اصلی وضعیت جاده های غیر استاندارد خوی.

۳ تن در خوی در تصادف مرگ بار کشته شده اند که خبر این حادثه بدین شرح است :

این حادثه ظهر دیروز به عبارتی ۵ تیر ماه ۹۲، در ورودی خوی از طرف اورمیه و در بلوار ولی فقیه رخ داد، به طوری که در این سانحه یک دستگاه خودرو سواری روآ  با دو نفر کارگر شهرداری که مشغول پاکسازی بلوار بودند، برخورد کرد. در این حادثه هر دو کارگر شهرداری در دم جان باختند و یک نفر از سرنشینان خودرو جان خود را از دست داد. دو نفر دیگر از سرنشینان خودرو نیز به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خوی علت وقوع این حادثه را سرعت غیر مجاز خودرو روآ، عنوان کرد و افزود: استفاده نکردن از علائم هشداردهنده توسط کارگران شهرداری در کنار جاده، علت دیگر وقوع این حادثه محسوب می شود. بلوار ولایت فقیه خوی در ورودی شهر از طرف اورمیه، یکی از محورهای حادثه‌خیز شهر است که سالانه حوادث رانندگی زیادی در آن رخ می‌دهد.

چند نکته در این حادثه قابل ذکر است ، سرعت بالای راننده خودرو ، عدم هشدار مامورین شهرداری ( نصب تابلو هشدار) به راننده گان در حال حرکت و جاده های غیر استاندارد و از همه مهمتر اینکه همان مکان تکراری و حادثه خیز که هر ساله تعدادی از جان هموطنانمان را می گیرد و شاید خدای نکرده ما یا نزدیکانمان ، باید فکر چاره گشت و البته حل و فصل این موضوع  که در این نوشته و در پست  قبلی کمی به آن اشاره کرده بودیم و حالا مقاله زیر را تقدیم می کنیم که توسط خوی اوشاقلاری آماده  شده است.

خوی کیدز:
نگاهی گذرا به وضعیت جاده های شهرستان خوی

از بین صد عامل شناخته شده مرگ میر در جهان تصادفات رانندگی نهمین عامل جهانی و دومین عامل مرگ و میر در

جاده خوی

جاده خوی

ایران بعد از بیماری قلب و عروق محسوب می شود. همچنین براساس آمار کشته شدگان تصادفات جاده ای ایران با ثبت ۲۷ هزار کشته در سال و در مقایسه با جمعیت ۷۰ میلیون نفری خود ، به لحاظ سرانه قربانیان حوادث رانندگی رتبه اول در دنیا را به خود اختصاص داده است .  در این بین بر اساس تحلیل اطلاعات فوت شدگان تصادفات جاده ای و با روش آنالیز خوشه ای که پژوهشنامه حمل و نقل آن را در تابستان ۱۳۸۸ زیر چاپ برده است ، استان آذربایجان غربی بنا به متغیر های حاصل از تحلیل و بررسی اطلاعات قربانیان تصادفات و با در نظر گرفتن چهره ای چرنوف برای استانهای کشور همردیف استان کردستان در وضعیت بغرنج به سر میبرد.

در استان آذربایجان غربی نیز هرچند شهرستان خوی به عنوان دومین شهر بزرگ این استان چه به لحاظ وسعت و چه به لحاظ جمعیت محسوب می شود ولی با این حال وضعیت مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای در خوی نسبت به دیگر شهرهای آذربایجان غربی وضعیت تاسف باری با خود حمل می کند. بنا به این تحلیل ارائه شده می توان جاده های خوی را یکی از نقاط حادثه خیز جهان نیز مطرح نمود.با این مقدمه به آسیب شناسی وضعیت جاده های خوی پرداخته و در ادامه پس از جمع بندی مطالب ارائه شده راه کارایی نیز جهت رشد و توسعه بهتر جاده ای مربوط به این شهرستان خواهیم پرداخت.

آسیب شناسی وضعیت جاده های شهرستان خوی:

در برسی علل بروز تصادفات منجر به مرگ چهار عنصر : جاده، اتوموبیل، راننده و عابر همواره مورد بحث و بررسی کارشناسان راه و ترابری قرار گرفته است فلذا در این متن نیز چهار عنصر یاد شده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین با مشاهده جداول مربوط به آمار و ارقام جاده های های شهرستان خوی نتایجی به شرح ذیل را استخراج می نماید :

توضیح در مورد جدول شماره یک

الف) در مسیر مربوط به خوی – قطور ( رازی ) طول کل محور ۶۶ کیلومترمی باشد که عملیات اجرایی آن شامل ۵۸ کیلومتر و اجرای ۸ کیلومتر باقی مانده نیز که ۴ دستگاه تقاطع غیر هم سطح پیش بینی شده در خود را دارد به علت کمبود اعتبار تخصیص مربوط به سال ۹۰ عملا متوقف شده است. ب) در مسیر خوی – سلماس احداث باند دوم سلماس – خوی – ایواوغلی به طول ۷۵ کیلومتر شروع شده که از سمت سه راه ائواغلو ۷ کیلومتر و با پیشرفت فیزیکی ۱٫۷۴ درصد پروژه به سر می برد. لازم به ذکر است که پروژه فوق جهت اخذ مجوز ماده ۲۱۵ به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ارسال شده ولی تاکنون به علت نبود ردیف اعتباری مستقل و پایدار مجوز اخذ نگردیده است و در حال حاضر از منبع سرمایه ای استان تامین اعتبار می شود. پ) مسیر خوی – چالدران : طول کل محور برابر ۸۰ کیلومتر است که میزان پیشرفت فیزیکی کل محور تا پایان آذر ماه برابر ۱۰ درصد و میزان اعتبار تخصیصی تقریباً ۱۰/۱ اعتبار مصوب سال ۹۰ بوده است ضمنا مجوز ماده ۲۱۵ این پروژه نیز اخذ نگردیده است.

نتایج حاصله از جدول شماره ۳:

۱- مجموع راههای موجود روستایی در خوی ۱۱۵۰ کیلومتر که از آن آسفالته : ۲۶٫۶۹% وشوسه ۹٫۳۲% ، خاکی ۴۱٫۸۲% و مالرو ۲۲٫۱۷% می باشد. ۲- مجموع راههای مربوط به بخش مرکزی ۴۷۰ کیلومتر که از آن آسفالته ۳۷٫۸۷% ، شوسه ۱۰% خاکی ۳۰٫۲۱% مالرو ۲۱٫۹۲%

۳- مجموع راه های مربوط به بخش ائواغلو ۱۶۷٫۷ کیلومتر که از آن ( آسفالته ۱۵٫۰۸% شوسه ۲٫۷۹% خاکی ۳۶٫۶۹ مالرو ۱۸٫۴۴)

۴- مجموع راههای مربوط به بخش صفائیه ۳۵ کیلومتر که از آن ( آسفالته ۱٫۱۶% شوسه ۲٫۷۹% خاکی ۶۳٫۶۹% مالرو۱۸٫۴۴% )

۵- مجموع راههای مربوط به بخش قطور ۱۵۴٫۸ کیلومتر که از آن ( آسفالته ۱٫۱۶% شوسه ۳۱% خاکی ۴۹٫۷۵% مالرو ۱۸٫۰۹) می باشد.

جاده خوی

جاده خوی

جداول ارائه شده بالا وضعیت موجود راههای شهرستان خوی را به صورت واقعی به تصویر کشیده است افزون بر این تصویر ناراحت کننده عدم توجه و اعتبار کافی به زیرساخت ها و مولفه های لازم جهت افزایش ضریب ایمنی جاده ها همچون پل های تخریب شده ، شانه سازی لازم برای محورهای روستایی ، نصب و تعمیر گاردریل ها،افزایش روشنایی جاده ها ، ایجاد دیواره ساحلی ، شناسایی و تصحیح نقاط حادثه خیز ، احداث پل های لازم برای برخی از روستاها و … همگی دست به دست هم داده است تا جاده های خوی را در ردیف جاده ای حادثه خیز جهان قرار دهد. ب) خودرو ها خودرو ها شامل دو بخش می شود ۱- شخصی ۲- عمومی ۱- شخصی : با توجه به سطح در آمد پایین شهروندان خوی اکثر ماشین های شخصی موجود در این شهر چه به لحاظ زیست محیطی و چه به لحاظ ضریب امنیتی در وضعیت نا مطلوبی قرار دارند. ۲- حمل و نقل عمومی : در بخش حمل و نقل عمومی نیز اتوبوس ها و مینی بوس های فرسوده بین شهری زبان گویای این بخش را به خوبی نشان می دهند. پ ) راننده و عابر پیاده فقر فرهنگ ترافیک در نظام حمل و نقل کشور مربوط به سرمایه گذاری ناچیز در بخش ترویج فرهنگ صحیح ترافیک بوده بطوری که نتایج تحقیقات جامعه شناسی ترافیک نشان می دهد که اغلب رانندگان و عابران پیاده در ایران از حقوق یکدیگر بی اطلاع بوده و کمتر اعتنایی به رفتار صحیح ترافیکی نشان می دهند. تماشای صنحه ای نظیر تردد روزانه هزاران موتور سیکلت سوار بدون کلاه ایمنی از مقابل چشمان پلیس ، عبور و توقف خودروها و موتور سیکلت ها در پیاده رو ها ، تردد عابران در خیابان ها مسائلی است که دیگر برای ما عادی شده به نظر می رسد .

جمع بندی مطالب : جاده های مربوط به آذربایجان غربی چه از نظر تحلیل اطلاعات فوت و چه از نظر اعتبار سنجی با روش چهره چرنوف وضعیت نا مطلوبی به سر می برد.در این بین نیز شهرستان خوی به علت فقر مفرطی که دامنگیر زیر ساختات های ایمنی جاده هایش شده نگاه تحول انگیزی می طلبد تا ارتقای ایمنی شبکه جاده ای خود را در دسترس ببیند.

واما راه کارهایی که در این بین به نظر می رسد : دهه اقدام برای ایمنی جاده ها از ۱۱ می ۲۰۱۱ با پیام( بان کی مون ) دبیر کل سازمان ملل متحد در سراسر جهان آغاز شده است. نامگذاری این دهه به این مضمون بیانگر نگرانی جامعه جهانی از کاهش ایمنی سفر های جاده ای و رشد تلفات انسانی در سوانح رانندگی می باشد اما با این حال و به موازات رشد کاربری خود در زندگی شهروندان خویی رشد ضریب ایمنی جاده های خوی حرکت لاکپشتی به خود گرفته است که برای حل این مساله مهم برداشتن قدم های زیر ضروری به نظر می رسد: ۱-باور به جمله هایی همچون « یک تصادف نیز زیاد است» ۲-شناسایی تمام نقاط حادثه خیز جاده ای خوی و اقدام تعجیل جهت اصلاح این نقاط ۳-احداث جاده ای چند بانده جهت ایجاد رفت و آمد ایمن برای ماشین ها ۴-خروج اتوبوس و مینی بوس های فرسوده از چرخه حمل و نقل عمومی ۵-افزایش علایم راهنمایی و رانندگی هشدار دهنده در جاده ها من جمله در محل های خطر آفرین ۶-خط کشی متوالی محور های اصلی و فرعی ۷-تلاش برای کم کردن جاده ای خطر آفرین همچون جاده مالرو و خاکی ۸-تعمیر گارد ریل شکسته شده و افزایش نصب گاردریل در نقاط لازم ۹-احداث تقاطع غیر هم سطح در محل بروز ترافیک و حوادثات رانندگی ۱۰-مرمت و بهسازی آسفالت های آسیب دیده ۱۱-تعجیل در احداث پل های روستایی ۱۲-ایجاد دیوار های ساحلی در کنار رودخانه ها بخصوص در روستاها ۱۳-شانه سازی در محور های روستایی

۱۴-ایجاد کارگروه ایمنی جاده ای در خوی

۱۵-ترسیم تصویر واقعی از جاده های خوی و ارسال آن به وزارت راه و مسکن و شهرسازی جهت تصویب و تخصیص ردیف های اعتباری مستقل و فورس ماژور

۱۶-افزایش روشنایی جاده ها ۱۷-اصلاح هندسی تمام تقاطع های خطر آفرین ۱۸-تخصیص ردیف اعتباری مستقل جهت ترمیم جاده ای خسارت دیده از حوادث غیر مترقبه همچون سیل و در پایان امید آن می رود که استاندارد های یک رانندگی مطمئن حقوق دست یافتنی تمام شهروندان خویی گردد.

* آمار مندرج در مقاله فوق مربوط به اول دی ماه سال ۱۳۹۰ می باشد.

خوی کیدذ

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com