منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

جلسه نقد و بررسی کتاب «شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمه یه دوغرو» نوشته محمد رحمانی فر

جلسه نقد و بررسی کتاب «شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمه یه دوغرو» نوشته محمد رحمانی فر
اختصاصی خوی کیدز :
جلسه نقد و بررسی کتاب «شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمه یه دوغرو»
نوشته استاد محمد رحمانی فر شامگاه دیروز در انجمن ادبی آراز واقع در سازمان ملی جوانان آذرباجان شرقی برگزار شد.
محمد رحمانی فر نویسنده، شاعر و منتقد ادبی متولد ۱۳۵۶ خوی و ساکن شهر تبریز است. از جمله آثار مهم ولی می توان به : نگاهی نوین به تاریخ دیرین ترک های ایران که نشر اختر ۵ مرتبه آن را تجدید چاپ کرده است . وی  موسس انجمن  ادبی سهند دانشگاه تبریز و 

همچنین از نویسندگان نشریات نوید آذربایجان و شمس تبریز بودند.

 

وی در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر ایران در مورد شهریار چنین گفته اند:


شهریار ساده نگار بود، نه ساده انگار

 نویسنده و مترجم کتاب های ترکی آذری با بیان اینکه اکثر شهریار پژوهان در مواجهه با ساده نگاری های شهریار، ساده انگاری در پیش گرفته اند، گفت: شهریار ساده نگار بود نه ساده انگار، اگر ساده نگاری هنر است، ساده انگاری چیزی نیست جز کم مایگی.

محمد رحمانی فر با اشاره به اینکه شهریار را بیشتر به نسل امروزی شاعری رمانتیک

و احساساتی معرفی کرده اند، گفت: متاسفانه محققان شهریار پژوه بیشتر به دوران کودکی و عشق جوانی شهریار پرداخته اند.

وی شعر شاعر را خانه ی وجود انسان دانست و افزود: شعر شاعر برایند خداگاه و ناخودآگاه شاعر است.

رحمانی فر با تاکید بر ضرورت نگاه عمیق به معناهای خفته ابیات شعر شهریار ، گفت: با این نگاه شهریار دیگر شاعری صرفا رمانتیک نیست و بلکه شاعری است که عمق حوادث اجتماعی در زیر ساخت شعری اش قابل مشاهده است.

وی با اشاره به اینکه شهریار در جریان انقلاب مشروطه به دنیا آمد و بنا به شنیده ها یک بار هم ستار خان او را در آغوش گرفته بود، ادامه داد: ما بازتاب این حوادث را در برخی اشعار فارسی و با موضوع آذربایجان می بینیم و در سهندیه شهریار هم این عشق به میهن در حد اعلی مشاهده می شود.

این نویسنده درخصوص مذهب و اعتقادات شهریار نیز گفت: تاثیراتی که شهریار با معاشرت از دوستان خود در تهران گرفت هیچگاه بر اعتقادات مذهبی وی اثر نگذاشت و شعرهای دوران پیری گواهی بر این مدعاست.

اکنون کتاب  وزین محمد رحمانی فر که به تازگی هم چاپ شده با نام  “شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمه یه دوغرو” نگاهی متفاوت به آثار محمد حسین بحجت تبریزی داشته است. در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ در انجمن ادبی آراز کتاب وی مورد بحث بررسی و نقد کارشناسان ادبی در تبریز قرار گرفت. برای ایشان یکی از مشاهیر معاصر خوی آرزوی موفقیت داریم.

 

گفتگوی اختصاصی خبر گزاری مهر با محمد رحمانی فر  به تاریخ ۲۱/۱۲/۱۳۹۲ در مورد کتاب  “شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمیه دوغرو” در زیر می خوانیم :

محمد رحمانی فر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متاسفانه تاکنون استاد شهریار را شاعری رمانتیک، احساساتی و در علمی ترین شرایط شاعری نوستالژیک معرفی کرده اند، اظهار داشت: رمانتیک و احساساتی بودن اشعار شهریار قابل انکار نیست، اما بعد اجتماعی سیاسی و حتی فلسفی اشعار شهریار مورد غفلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای رمز گشایی اشعار شهریار از بعد اجتماعی سیاسی و حتی فلسفی، رویکرد نقد هرمنوتیک را به عنوان روش تحقیق انتخاب کرده و به نتایجی رسیدم که بسیاری از خوانندگان بر غیر منتظره بودن آن اذعان داشته اند.

نویسنده کتاب “شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمیه دوغرو” با اشاره به rahmanifarناشناخته ماندن اشعار شهریار از جنبه های حیات فردی، اجتماعی و هنری افزود: با وجود اینکه استاد شهریار از قله های رفیع شعر و ادبیات ایران و آذربایان است، اما متاسفانه وی همچنان ناشناخته مانده و کتاب ها و مقالات نوشته شده برای اشعار او نتوانسته حق مطلب را ادا کند.

رحمانی فر خاطرنشان کرد: گروه های مختلفی از شهریارشناسان با رویکرد سنتی و بدون آشنایی با شیوه های نوین نقد ادبی به اظهار نظر در خصوص آفرینش ادبی اشعار شهریار پرداختند که بسیاری از این نظرات نمی توانند معنای خفته در ژرف ساخت اشعار شهریار سودی به مخاطب برسانند.

وی ادامه داد: برخی از شهریار پژوهان به جای جستجوی معانی نهفته اشعار شهریار با نگرش تجربه گرایانه به توجیه و تشریح این اشعار پرداخته و در غالب اوقات تجارب خودشان را مبنای تشریح این اشعار قرار داده اند.

این نویسنده تبریزی بزرگترین شاهکار شهریار را منظومه گرانقدر “سهندیه” دانست و افزود: این منظومه گرانقدر بزرگترین شاهکار شهریار است، اما متاسفانه  در خصوص اشعار ترکی وی به غیر از شاهکار “حیدربابایا سلام” هیچ اثر دیگری مد نظر شهریار شناسان نیست. 

رحمانی فر به اصلی ترین موضوع پرداخت شده در این کتاب اشاره کرد و ادامه داد: موضوع “بی وطنی” و “بی زبانی” که در اشعار شهریار انعکاس شده و همچنین جایگاه شهریار در روند نوگرایی در شعر ایران و آذربایجان تحریفاتی که در اشعار ایشان وارد شده در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته شده است.

وی اظهار داشت: برای تالیف این کتاب بیش از یازده سال زمان سپری شده است که در این مدت بیشتر از اینکه به نوشتن مشغول شوم در اشعار استاد تعمق داشتم. رحمانی فر از انتشار دو هزار کتاب خبر داد و گفت: حدود دو هزار جلد این کتاب در آذر ماه سال جاری منتشر شده است و اکنون نیز چاپ دوم این کتاب حدود دو هزار جلد دیگر زیر چاپ است. خبرگزاری مهر

468 ad

یک نظر

  1. سلام.ممنون بابت مطالب خوبتون.وب خیلی خوبی دارید

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com