منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

سندی دیگری از وجود مزار شمس در خوی/علیرضا مقدم

سندی دیگری از وجود مزار شمس در خوی/علیرضا مقدم

خوی کیدز: سندی دیگری از وجود مزار شمس در خوی/علیرضا مقدم

کاتب چلبی (تولد ۱۰۱۷/۱۶۰۹ استانبول – وفات ۱۰۶۷/۱۶۵۷ استانبول) از بزرگترین دانشمندان عثمانی در قرن یازدهم هجری است.

جهان نما، کتاب مشهور این عالم در موضوع جغرافیاست که ابراهیم متفرقه در سال ۱۱۴۵ هجری آنرا در استانبول چاپ و موسسه تاریخ ترک نیز همین اثر را در سال ۲۰۰۹ به شکل افست منتشر کرده است.

کاتب چلبی در بیان جغرافیای آذربایجان آنجا که از تبریز و مشاهیر آن سخن میگوید به شمس تبریزی هم اشاره میکند و او را مدفون در خوی میداند: «شمس الدین محمد بن علی بن ملکداد که حضرت مولانانک مرشدی ایدی خویده مدفوندر بونلرک شیخی ابوبکر سله باف تبریزی ایدی بعضلر شیخ رکن الدین سجاسی مریدی دردیرلر التیوز قرق ایکیده قونیه یه کلوب مولانا ایله صحبت اتدی و قرق بشده دنیادن کتدی کیمی قونیه ده مدفون دردیرلر». (ص۳۸۲)

ترجمه :

«شمس الدین محمد بن علی بن ملک داد مرشد مولانا است، در خوی مدفون است. شیخ و پیر اینان ابوبکر سله باف تبریزی بود. برخی گویند که مرید شیخ رکن الدین سجاسی هستند. در ششصد و چهل و دو به قونیه آمده با مولانا هم صحبت شد و در [ششصد و] چهل و پنج درگذشت. عده ای می گویند در قونیه مدفون است». (ص۳۸۲)

این نوشته این نکته را می رساند که در قرن یازدهم (هفدهم) هم قاطبه علمای عثمانی مانند اسلافشان در قرن شانزدهم، به وجود مزار شمس تبریزی در خوی معتقد بوده اند.

بعد از تحقیقات دو استاد نامدار محمدعلی موحد و محمد امین ریاحی، این سومین سندی است که نشان از مدفون بودن شمس در خوی میدهد.

از همشهری عزیز امیر دنبلی که برای نخستین بار به این نوشته جلب نظر کردند باید تشکر کرد.

شایسته است طی پروژه ای علمی تمامی اسناد مربوط به وجود مزار شمس در خوی گردآوری و به شکلی نفیس منتشر شود.

468 ad

یک نظر

  1. and done, can you honestly say that Ontario’s green Energy policy is worth the cost?CMYes, I believe it is well worth the co.2;&#8t30s…The above interview is fictional only and did not actually occur Go get ‘em folks!Expose the Con!!!!!!!!!!!!

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com