منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

شهید مهندس مرتضی بصیری

شهید مهندس مرتضی بصیری

خوی کیدز: 

مرتضی بصیری در بهمن‌ماه سال ۱۳۴۲ در شهرستان خوی به دنیا آمد. پدر و مادرش مردمانی متعهّد تحصیل کرده، آگاه در مسایل سیاسی و معتمد اهل محل بودند. او از اوایل کودکی ضمن تحصیل علم وارد عرصه هنر گردید و مهارت فوق‌العاده‌ای در طراحی و نقاشی به دست آورد. در سن ۱۳ سالی برنده مدال طلای مسابقات نقاشی جوانان زیر ۱۶ سال جهان که در کشور کانادا برگزار شده بود، گردید. مرتضی در جلسات قرائت و تفسیر کلام‌الله مجید و مجالس ذکر اهل بیت (ع) شرکت می‌کرد. نوجوانی او مصادف با آغاز انقلاب ایران بود و او عاشقانه در خیل یاران امام (ره) قرار گرفت و مردانه فریاد برآورد مرگ بر شاه…
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت بسیج درآمد و در پایگاه شهید صمصامی به فعالیت پرداخت. با آغاز جنگ نیز داوطلبانه راهی میدان جنگ شد و بارها زخم عشق را به جان خرید. اواسط سال ۱۳۶۵ به عضویت نیروی هوایی سپاه درآمد و پس از طی دوره‌های آموزشی لازم در داخل و خارج از کشور به عنوان مهندس پرواز با تخصص موتور هواپیما انجام‌وظیفه کرد و مسئولیت سوخت‌رسانی و تجهیزات فرودگاهی را پذیرفت.
او سپس به زبان انگلیسی، ترکی استامبولی و فرانسه تسلّط یافت و به عنوان استاد پرواز، خدمتش را ادامه داد. بصیری علاقه زیادی به تدریس داشت؛ لذا در آموزش و پرورش تهران به عنوان مربی پرورشی به تربیت نوجوانان همت گمارد و در مجتمع رازی و مدرسه راهنمایی شهید عبدالهی مشغول به خدمت شد. سال ۱۳۷۳ با بانو علوی‌زاده پیمان بست و همراه و همسفر او گردید و خداوند به یمن این ازدواج دو کودک صالح را به او هدیه داد.
مرتضی در سال ۱۳۸۰ به عنوان مهندس پرواز به پایگاه هوایی قدر انتقال یافت و کار روی هواپیمای فالکون را آغاز کرد و سرانجام در روز نوزدهم دی‌ماه سال ۱۳۸۴ در سن ۴۲ سالگی در مأموریتی به ارومیه به همراه سردار کاظمی و دیگر فرماندهان سپاه به اوج پرکشید و نامش را در دفتر عاشقان نینوا ثبت کرد.

محل تولد :آذربایجان‌غربی /خوی 

تاریخ تولد :-/۱۱/۱۳۴۲

تاریخ شهادت : ۱۹/۱۰/۱۳۸۴

سن شهادت :۴۲

محل شهادت :آسمان ارومیه

 

468 ad

یک نظر

  1. با سلام ، روحش شاد ، یادش جاودانه باد.آزادفلاح

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com