منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

حال زبان مادری مان خوب است اما تو باور مکن!

حال زبان مادری مان خوب است اما تو باور مکن!

خوی کیدز: به بهانه آغاز سال تحصیلی/ زبان مادری همچنان در حسرت می سوزد!

حال زبان مادری خوب است اما تو باور مکن!
خوب یادم هست، ایام مدرسه، وقتی ۱۰ ، ۱۱ سال بیشتر نداشتم خیلی خوشحال بودم که لباس تازه گرفته ام تا به مدرسه بروم، هر سال لباس های تازه ام را بالای سرم می گذاشتم از جورابهای نو (که حتی آن را از نایلونش هم درنمی آوردم)، گرفته تا کفش هایم که داخل جعبه بود؛ تا صبح شود و مادر در آشپزخانه برای همه چای بریزد، پدر زودتر از خواب بلند می شد و همه را بیدار می کرد …
ما زبان مادری مان را هر صبح در خانه می گذاشتیم و با زبان دیگران وارد مدرسه می شدیم، و ظهر با زبان مادری وارد خانه می شدیم. تا مدتها کلمه تورکی گون را “جون” و گول را “جول” و از اینکه بایاتی‌های مادربزرگ را می‌نوشتم کیف می‌کردم اما الان وقتی آن نوشته ها را می خوانم خنده ام می گیرد و شاید گریه هم کردم! من در املای زبان مادری مردود شده بودم. ملامت جایز نیست ، من آنها را نوشته بودم بدون اینکه کسی به من آموزشی بدهد… اما آن موقع ها غلط نوشتن بهتر بود از هیچ ننوشتن!
این یک حقیقت است هر سال حتی تا مقطع دیپلم از همکلاسی هایمان ۲ الی ۳ نفر ترک تحصیل می کرد، به آنها می گفتند تنبل، یا حتی کودن که هیچ چیز یاد نمی گیرند، شاید اگر خیلی از آنها به زبان مادری شان درس میخواندند آن اتفاق تلخ ترک تحصیل برایشان هرگز نمی‌افتاد؛ شاید بعضی هایشان تا مقاطع بالا تحصیلاتشان را ادامه میدادند….
چندین سال است که وقتی مهر شروع می شود یاد زبان مادری ام می افتم، یاد روزهایی تلخ و شیرین برخی از یک دلی حرف می زنند، برخی از برابری، گاهی از برادری گاهی از هم زبانی! اما کسی نیست از زبان مادری حرف بزند!!


اهمیت آموزش به زبان مادری بر هیچ کس پوشیده نیست! یادگیری دیگر زبان ها هم عالی است، آیا زمان آن فرا نرسیده که کمی عمیق‌تر به این مسأله خیلی مهم فکر کنیم. اگر امروز هم شروع کنیم باز خیلی است!
حال زبان مادری خوب است اما تو باور مکن!
مصطفی جباری

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com