منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

ضرورت گسترش سمن‌ها و مسئله توسعه خوی

ضرورت گسترش سمن‌ها و مسئله توسعه خوی

خوی کیدز: ضرورت گسترش سمن‌ها و مسئله توسعه خوی 

یک پیمایش تاریخی گویای این حقیقت است که شهرستان خوی واجد قدمتی چند هزار ساله با پیشینه طولانی تاریخی است.

هر چند این منطقه از استان آذربایجان غربی، کهن‌ترین رویدادها را در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کالبد خود ثبت نموده است، لیکن یک نگاه و بررسی از منظر شاخص‌های توسعه گویای این واقعیت است که خوی امروزه در جایگاه شان تاریخی خود قرار ندارد. پرواضح است کنکاش چالش‌ها و عوامل توسعه‌نیافتگی دومین شهرستان آذربایجان غربی به طور خاص و شمال غرب کشور به طور عام از حیث تاریخ کهن، جمعیت و قلمرو سرزمینی مدنظر راقم این سطور نیست، لیکن تلاش می‌شود جایگاه سمن‌ها که یکی از مهمترین پارامترهای اثرگذار بر توسعه پایدار در جهان شمال (توسعه‌یافته) است، مورد توجه قرار گرفته و اهمیت این نهادهای تعیین‌کننده بر سیاست‌های دولت و قدرت سیاسی در پیشرفت و ترقی کشور خصوصا در شهرستان خوی به طور اجمال مورد بررسی قرار گیرد:

جامعه مدنی و اهمیت سازمان‌های مردم نهاد

هر چند در اندیشه سیاسی قدیم «جامعه» اساساً سیاسی تلقی می‌شد و خط فاصلی میان دولت و جامعه متصور نبود، لیکن این روند طی تحولات تاریخی در جهان غرب که در قرن نوزدهم به اوج خود رسید، با اضمحلال دولت‌های مطلقه و تجزیه آن به «قدرت سیاسی» و «جامعه مدنی» به فروپاشی منتهی شد و نقش تشکل‌های مردمی‌در گسترش مشارکت‌های جمعی، سازماندهی هدفمند مطالبات مردمی‌در شکلدهی به ساختار نظام اجتماعی و تاثیرات تعیین کنندگی بر سیاست‌های دولت فراهم گردید؛ لذا براساس تمیزی که میان دولت و جامعه پیدا شد، دولت بازتابی از علائق جامعه به شمار آمد. در واقع گسترش جامعه مدنی در دولت‌های مدرن با ماهیت دموکراتیک، پیشرفت و ترقی این گونه جوامع را با مشارکت گسترده و سازماندهی شده مردمی‌بوجود آورده و سازمان‌های مردم نهاد یاNGO ‌ها (NON Governmental Organization) در این خصوص نقش بی بدیل تعیین‌کنندگی را در جهت دهی سیاست‌های دولتی دارند. پر واضح است هر یک از بازیگران در عرصه توسعه اعم از دولت، جامعه، بخش خصوصی و سمن‌ها (NGO‌ها) در حوزه‌های تصمیم‌سازی، سهم و نقش کارکردی متناسب با شان و نزول خود دارند، لیکن به نظر می‌رسد در این فضای مشارکت جمعی برای توسعه پایدار سازمان‌های غیردولتی (سمن‌ها) با توجه به جایگاه و میدان عمل فراگیر و گسترده‌ای که در محیط توسعه محلی، ملی و بین‌المللی داشته، اهمیت شایان توجهی یافته‌اند. در واقع سازمان‌های مردم نهاد بسان بازوانی قدرتمند و حلقه رابط دولت- ملت جهت کمک به ارگان‌های دولتی و خصوصی کار ویژه‌های مهمی‌ چون کاهش حجم کاری دستگاه‌های حاکمیتی، پیگیری و کمک به تحقق حقوق شهروندی و ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه را بر عهده دارند. بر این اساس به نظر می‌رسد با تقویت، گسترش و نظارت دقیق بر روند برنامه‌های سازمان‌های مردم نهاد می‌توان شاهد رشد و شکوفایی مدیریت شهری و توسعه پایدار جامعه سیاسی مردم‌سالار شد.

ضرورت گسترش سمن‌ها در خوی و مسئله توسعه شهرستان

بی‌شک نقش‌آفرینی هدفمند مردم در اداره جامعه از نگاه پراگماتیستی آن در گرو گسترش تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد است که ریشه در یکی از ارکان نظام سیاسی کشور یعنی «جمهوریت» دارد. در واقع تجربه جوامع توسعه یافته گویای این حقیقت است که پیشرفت و ترقی با ثبات در هر واحد سیاسی مستلزم نگاه و رهیافتی خاص به مسئله «توسعه» در بستر مشارکت گسترده و هدفمند آحاد جامعه است. پر واضح است در این رویکرد سازمان‌های مردم نهاد جایگاه تعیین کننده و محوری دارند. هر چند در دولت‌های نهم و دهم این رهیافت اثربخش توسعه ای مورد غفلت واقع گردید، لیکن یک پیمایش از دیالوگ و گفتمان حاکمیتی تصمیم سازان دولت تدبیر و امید گویای این مسئله است که دولت یازدهم به پشتوانه سرمایه بالای اجتماعی خود در راستای تثبیت بایسته‌های مردم‌سالاری یکی از کار ویژه‌های اصلی خود را در تقویت و گسترش سمن‌ها قرار داده است. در این خصوص بررسی نگاه سیاست گذاران آذربایجان غربی به مسئله اهمیت مشارکت هدفمند مردمی ‌در اداره جامعه قابل توجه بوده و نشان از عزم جدی دولت برای ایفای نقش سمن‌هاست؛ چنانکه آقای سعادت استاندار محترم «مهمترین عامل تسریع در فرایند توسعه پایدار استان خصوصاً در حوزه اقتصاد را استفاده حداکثری از پتانسیل سازمان‌های مردم نهاد» اعلام کرده (سایت استانداری-۲۷/۹/۹۳) و دکتر رادفر معاون سیاسی و امنیتی استاندار «حمایت از تشکل‌های غیر دولتی را از اولویت‌های دولت دانسته است» (سایت استانداری-۶/۱۰/۹۳). پر واضح است در راستای رهیافت گسترش و تقویت سمن‌ها شهرستان خوی با توجه با جایگاه خاص خود در جغرافیای سیاسی و اجتماعی آذربایجان غربی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، هر چند در دهه گذشته بنا به عدم پشتیبانی لازم از تشکل‌های مردمی‌توسط دولت وقت بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد در شهرستان خوی بسان سایر مناطق کشور به تعطیلی کشانده شده‌اند، لیکن در راستای رویکردهای مردم‌سالاری دولت تدبیر و امید و تاکیدات نماینده عالی دولت در خوی، تلاش‌ها بر این است سمن‌های غیرفعال احیا شده و بسترها برای گسترش سازمان‌های مردم نهاد جدید فراهم شود. پر واضح است تقویت و گسترش NGO ‌ها در شهرستان خوی می‌تواند موجی از مشارکت گسترده مردمی ‌در شکل‌دهی به ساختار نظام اجتماعی و تسریع برنامه‌های توسعه پایدار منطقه را با توجه به ظرفیت‌های موجود فراهم آورد.

منبع

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com