منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

واکاوی بازار بورس خشکبار خوی و کشت آفتابگردان و تخمه کدو آجیلی

واکاوی بازار بورس خشکبار خوی و کشت آفتابگردان و تخمه کدو آجیلی

واکاوی بازار بورس خشکبار خوی و کشت آفتابگردان و تخمه کدو آجیلی:

 

بازار بورس خشکبار خوی یکی از معروفترین و شاخص ترین بازارهای اقتصادی کشور محسوب می شود که بیش از سه هزار نفر به طور مستقیم در آنجا اشتغال دارند، حدود ۳۵۰ باب مغازه دارای مجوز فعالیت هستند، بیش از ۷۰ کارخانه فرآوری در زمینه سورتینگ، بوجاری و تخمه پزی در اطراف بازار فعالیت می کنند، سقف تجارت و داد و ستد در آن حدود ۵۰۰۰ میلیارد ریال بوده و حجم زیادی از تجارت در استان را به خود اختصاص داده است.
دایره اشتغال زایی کشت آفتابگردان در شهرستان خوی بسیار وسیع بوده و در بخش های کشاورزی، صنعت و تجارت، حمل و نقل و در صنعت گردشگری نقش ایفا می کند. حدود ۱۵ هزار خانوار در این شهرستان از طریق کشت آن امرار و معاش می کنند و حدود ۷۰درصد اراضی آبی شهرستان خوی(۱۸هزار و ۵۰۰ هکتار) زیر کشت تخمه آفتابگردان و کدو آجیلی قرار می گیرد. ۲۴ هزار تن تخمه آفتابگردان و ۱۲ هزار تن تخمه کدو تولید می شود.

مشکلات عمده کشاورزان :

۱- کمبود آب زراعی و عدم معرفی روش های نوین آبیاری (عملا تا به امروز روش تازه ای برای آبیاری آفتابگردان و کدو آجیلی معرفی نشده، هم چنان آب های سفره های زیرزمینی خالی می شوند به طور متوسط۱۰۰ و حتی در بعضی جاها تا عمق ۱۵۰ متر (درعرض ۱۰ سال) فرونشست آب های زیرزمینی داشتیم). درصورت ادامه این روند وقوع فاجعه زیست محیطی در شهرستان قطعی است.
۲-عدم اصلاح نژاد این محصولات در سایه نبود مرکز تحقیقات تخمه آفتابگردان و کدو آجیلی (این ضعف جدی مفهومی به نام رقابت را از دست کشاورزان در مقابل محصولات مشابه خارجی گرفته، محصولات مستعد آفات مختلف شده و هزینه تمام شده آن به شدت افزایش یافته است) در حالی که در ممالک توسعه یافته حضور علم ژنتیک در کنار تمامی محصولات اجتناب ناپذیر است.
۳-گرانی سم، کود، برق و گازوئیل چاه عمیق ها و نیمه عمیق ها ، کارگر و…

۴- گرفتاری اجتناب ناپذیر در چنگال دلالان و کلاه برداران(قریب به اتفاق)

مشکلات عمده در بازار خشکبار، واحدهای اطراف آن و خرید و فروش:

۱-ضعف شدید مدیریتی (بهداشتی و زیست محیطی، امنیتی، انسجام، رسیدگی به مشکلات، نبود برنامه و…)

۲- واردات شدید تخمه های چینی و اوکراینی و… به اسم خوراک دام و طیور به قیمت تمام شده (سورت شده) ۳۵۰۰ الی ۵۵۰۰ تومان!

۳- معضل شدید بیکاری منجر به افزایش چند هزار نفری دلالان و خرده پاها شده و مسائل عمده زیادی را از جمله نا هنجاری ها، کلاهبرداری های چند میلیاردی، فرار مشتری ها، بی اعتمادی، مکانی برای دروغ و دزدی و… به بار آورده است.

۴- وجود کارگاه های سنتی و غیر بهداشتی که تقریبا خالی از مشتری شده اند،(در زمانی نه چندان دور نزدیک به ۹۰ درصد تخمه های خروجی از شهرستان خوی در داخل خود کارگاه های شهرستان بوجاری و تفت می شد ولی اکنون این مقدار، به ۵ درصد هم نمی رسد!)
۵- فقدان کارخانه های روغن کشی، کارگاه های صنعتی تفت و بسته بندی و…

۶- بوجود آمدن بازارهای خشکبار با فضاهای فیزیکی و مدیریتی قوی در شهرستان های اطراف(سلماس، مرند، ارومیه، نقده، محمدیار، عجب شیر، سراب و…) منجر به از دست دادن مرکزیت و رکود شدید معاملات شده است.
۷-فقدان صدور مجوز صادرات

۸- عدم نقدینگی و نسیه فروشی
۹- …

در نهایت گل های زیبای آفتابگردان و کدو و جمال زیبا و هویت شهر مظلوممان خوی، سیاهی و مرگ اجتناب ناپذیری را فریاد می زنند که از قول یکی از تجار سابقه دار بازار خشکبار(نزدیک به ۳۰ سال فعالیت) چنین وضعیت و نا امیدی سابقه نداشته، روزهای بدی را نوید می دهد.

💀سوغات کشنده خوی!!! 💀

بازار بورس خشکبار خوی بازار بورس خشکبار خوی بازار بورس خشکبار خوی بازار بورس خشکبار خوی بازار بورس خشکبار خوی بازار بورس خشکبار خوی

به جهت حیاتی بودن محصول آفتابگردان و کدو از نظر گردشگری، اقتصادی، اجتماعی، حمل و نقل و… برای شهرستان خوی متاسفانه، گاهی این محصول به عنوان “طلای سیاه” و “طلای سفید” خوی مورد بی مهری و حتی تهدید قرار می گیرد. یکی از این تهدیدهای جدی به کارگاه ها و آجیلی ها که از رنگ های کاملا شیمیایی و سمی برای خوش رنگ کردن و افزایش وزن تخمه تفت داده شده (از طریق مخلوط نمک بیشتر و رنگ این هدف حاصل می شود) مربوط می شود.
در تمامی کارگاه های تخمه پزی اطراف میدان خشکبار بشکه بشکه رنگ های شیمیایی سیاه (چینی و کره ای و…) و در تمامی مغازه های گونی فروشی داخل و خارج میدان خشکبار و حتی در داخل بازار اصلی خوی، فروش و مورد استفاده قرار میگیرد. از این رنگ ها برای رنگرزی انواع نخ فرش و اموری شبیه آن استفاده می شود.
مرکز فروش این رنگ ها در شهر تبریز نیز، بازار صاحب الامر است، خیابان های دارایی ۱، ۲ و ۳ که در وسط آن میدان صاحب الامر قرار گرفته مرکز فروش انواع آجیل و تفت آن می باشد. در کنار این مرکز رنگ رزها و استادکاران تفت انواع آجیل برای خوش رنگ کردن! پسته(معمولا زرد)، بادام هندی(معمولازرد)، مرمری یا کدوی درشت چینی(قرمز،زرد و…)، نخودچی (رنگ های شکلاتی، پرتقالی،موزی، طالبی و…)، گاهی اوقات مغز بادام و مغز بادام زمینی(زرد و قرمز) و… از انواع رنگ های کاملا شیمیایی و سمی بهره می جویند. متاسفانه نه تنهاوجدانی برای تک تک کارگاه ها چه در تبریز و چه در خوی وجود ندارد و این عامل مسبب انواع سرطان ها و انواع بیماری هاست، از طرف دیگر کارشناسان بهداشت محیط نیز در اتاق های گرم خویش با انواع های گل های زیبای کنارشان، تاکنون تقریبا هیچ اقدام جدی در این زمینه ننموده اند. فقط در شهر تبریز ۱۵ روز مانده به عید تعدادی از کارشناسان بهداشت محیط جهت انجام وظیفه، سرزده وارد برخی کارگاه ها می شوند که آن هم با درایت قبلی صاحبان آن، اسباب تخلف جمع و قایم شده است!!
در شهرستان خوی این مسئله بسیار جدی و خطرناک است علاوه بر مسائل بهداشتی، ضرر و زیان های اقتصادی و اجتماعی و… را نیز به دنبال داشته است.

گردآوری و تهیه: حمزه اباذری

468 ad

یک نظر

  1. هنگامی که کسی یک پست می نویسد، او فکر می کند که یک کاربر در اوست
    ذهنیتی که کاربر می تواند آن را درک کند. به همین دلیل است که این نوشتار شگفت انگیز است.
    با تشکر! http://realpsychicnow.biz

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com