منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

به یاد سردار بی نشان شهید حجازی فر خوی !

به یاد سردار بی نشان شهید حجازی فر خوی !

خوی کیدز: دانشجوی شهید کاظم حجازی فر به یاد سردار بی نشان کاظم حجازی فر

 آنگاه که حجازی فر را با بزرگراه می شناسیم…

کاظم حجازی‌فر در سال ۱۳۳۸ هـ .ش در شهرستان خوی پا به عرصه حیات گذاشت. تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود با موفقیت به پایان رساند. در آزمون سراسری سال ۱۳۵۶ دانشگاه تبریز پذیرفته شد.

حجازی‌فر از سال ۱۳۵۶ همزمان با ورود به دانشگاه، فعالیت سیاسی و انقلابی خود را آغاز نمود و برای اولین بار آگهی روحانیت را در برگ‌های بزرگ به صورت دست‌نویس در نقاط مهم شهر نصب کرد. تکثیر و توزیع شبنامه و نوارهای سخنرانی و اعلامیه‌های حضرت امام (ره) در بین مردم باعث شده بود بارها مورد تعقیب پلیس قرار گیرد که در چند مورد به درگیری منجر گردیده بود.

حجازی‌فر، از کودکی به شرکت در مجالس سخنرانی و عزاداری علاقمند بود با اهل‌بیت (ع) الفت خاصی داشت بارها جهت شرکت در مراسم دعای کمیل و ندبه‌ی مرحوم شیخ احمد کافی در مهدیه، به تهران رفته بود.

اوقات فراغت را با مطالعه‌ی کتب دینی و انقلابی پر می‌کرد. در سایه‌ی این مطالعات و ارتباطات، ارادت خالصانه‌ای به روحانیت مبارز پیدا کرده بود که در رأس آنها امام خمینی (ره) قرار داشت وی به معظم‌له عشق می‌ورزید و اطاعت از آن حضرت را بر همه واجب می‌دانست.

در واقعه‌ی هفده شهریور تهران حضور داشت. در اولین نماز جمعه تهران به امامت آیت‌الله طالقانی شرکت کرده بود و بارها جهت شرکت در نماز جمعه به امامت شهیدان محراب آیات عظام قاضی‌طباطبائی و مدنی به تبریز مسافرت نمود. از تزویر و ریا گریزان بود در اعزام‌های دسته‌جمعی و با بدرقه مردم شرکت نمی‌کرد. در ایام اعزام با لباس شخصی در خارج از شهر می‌ایستاد و سوار اتوبوس می‌گردید. با این که چندین بار مجروح شده بود از تشکیل پرونده جانبازی خودداری نمود. در حالی که امکان استفاده از بورسیه تحصیلی و اعزام به خارج برایش فراهم بود، حضور در میادین نبرد و زندگی بسیجی را بر ادامه تحصیل در خارج و استخدام در وزارت امورخارجه ترجیح داد.

تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان و بحث با هواداران گروهک‌های الحادی از اقدامات وی در دانشگاه تبریز بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در همه صحنه‌ها حضوری فعال داشت که با شروع جنگ‌تحمیلی همه فعالیت‌هایش را تعطیل نموده و به جبهه‌های دفاع مقدس اعزام گردید تا بقیه عمرش را در میادین نبرد سپری نماید.

حضور پنج‌ساله در میادین نبرد از او فرماندهی شجاع ساخت که رزمندگان تحت امرش در گردان حضرت علی‌اکبر (ع) لشگر عاشورا بر فرمانبری از دستورات ایشان افتخار می‌کردند. وی پس از سال‌ها نبرد در جبهه‌های غرب و جنوب و فرماندهی رزمندگان اسلام در چندین عملیات کوچک و بزرگ، در عملیات غرورآفرین «کربلای پنج» در شرق بصره مجروح گردید که پس از تحمل سختی‌ترین شرایط بیماری و تشنج و درد در اتاق مراقبت‌های ویژه بیمارستان نمازی شیراز به تاریخ ۱۴/۱۲/۱۳۶۵ در خلوت اتاق icu هنگام اذان صبح پنجشنبه اول رجب (لیله الرغایب) در سن ۲۷ سالگی به آرزوی دیرینه خود نایل آمد و به خیل شهدای اسلام پیوست.

  خاطر نشان می شوم که به نام شهید حجازی فر کمربندی و بزرگراهی در خوی نام گذاری شده است…

روحش شاد و راهش پررهرو باد.

منبع: از آرشیو مقالات جمع آوری شده طی ادوار گذشته…

عکس از سایت آذرنگاه

شهید حجازی فر خوی  شهید حجازی فر خوی شهید حجازی فر خوی شهید حجازی فر خوی شهید حجازی فر خوی شهید حجازی فر خوی

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com