منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال – نقش دانش آموزان

کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال – نقش دانش آموزان

 اختصاصی خوی کیدز: چهارشنبه آخر سال

من امسال ترقه نخواهم خرید

مقدمه

روزهای آخر سال با همه خوبی هایش با همه خریدهاو خانه تکانی هایش، انسان  هم مثل زمین می خواهد سالی خوب و زیبا را شروع کند، آداب و رسوم و آیین های مردم نسبت به موقعیت جغرافیایی مختص آن منطقه است. مثلا جغرافیای آذربایجان به علت فرهنگ و موقیعت جغرافیایی جشن های مخصوص خود را دارد. از جشن های ملی گرفته تا جشن ها و آین های مذهبی. جشن های که موقع برداشتن محصولات کشاورزی انجام می دهند تا مراسم شب چلله تا جشن های نوروز.

از قدیم الایام در جغرافیای آذربایجان چهار چهارشنبه آخر سال به یک اسم نامگذاری شده است. از  سوچرشنبه‌س (چهارشنبه آب) تا یئل چرشنبه‌سی(چهارشنبه باد) که البته رفته رفته رو به فراموشی گذارده است و در این سوی آراز فقط یک چهارشنبه باقی مانده که به چهارشنبه سوری ( اود چرشنبه‌سی- چهارشنبه  آتش) معروف شده است. می توان چنین برداشت کرد که ریشه و فلسفه اسم گذاری این چهارشنبه ها  شاید می خواهد بگوید که زمین از خواب زمستاتی بیدار شده و ما نیز مانند طبیعت باید شروع تازه و سالی خوب را با آغاز بهار شروع نماییم.

 در آخرین چهارشنبه سال در قدیم در پشت بام خانه ها جمع می شدند و هر وسیله ای که برد نخور بود از چوبهای صندوق شکسته تا شاخه های حرص شده درختان خانه ها در داخل ظرفی می گذاشتند و آن را آتش می زدند و در کنار این مراسم زیبا شعر خوانی و مراسم ساللاما نیز جای خود داشت…

اینک با گذشت سالها و تغییرات فروان، این فرهنگ دچار دگرگونی شدید و البته منفی گشته است. بدین گونه که به جای آتش های کوچک یک آتشهای خیلی بزرگ و از آن بدتر ترقه و اسباب آتش بازی های خطرناک و دست ساز جای آن را گرفته است. به طوری که هر ساله خیلی از دانش اموزان و جوانان به دلیل بی احتیاطی و ایجاد یک شور هیجان چند لحظه ای یک عمر پشیمانی برای خود و خانواده خود به جای می گذارند. و البته دیگر پشیمانی در این گونه موارد خیلی وقت ها هم کارساز نیست. حتی بعضی اوقات از قطع عضو و نابینا شدن گرفته و در گاهی موارد به از دست رفتن جان انسان هم ختم می شود.

امسال خانواده ما  به پیشنهاد من و اقبال پدر و مادر تصمیم گرفته ایم که چهارشنبه آخر سال را بدون خرید حتی یک ترقه در جلوی خانه مان یا در حیاط پشتی مان جشن بگیریم و با روشن کردن یک آتش کوچک با حفظ فرهنگ گذشتگانمان بدون کمترین آسیب به پایان برسانیم و نوروز و سال جدید را به خوبی آغاز نماییم.

هر دانش آموز با آگاهی از فرهنگ خود  و خطرات احتمالی ناشی از ترقه بازی  و یاد دادن آن به هم سن و سالهای خود و حتی به اطرافیان و آ خود می تواند نقشی هر چند کوچک ولی بسیار با اهمیت را انجام دهد. دانش آموزان با نخریدن وسایل آتش بازی و  تسلیم نشدن در برابر هیجانات زود گذر می تواند گام بسیار بلندی در راستای کاهش حوادث چهارشنبه اخر سال داشته باشد. و این حرکت در دراز مدت می تواند نسل بعدی ما را آگاه تر  نماید.

البته باید هیجانات دوران نوجوانی دانش آموزان را در نظر گرفت و کارشناسان مربوطه راه حل های برای خالی کردن هیجانات آن از طروق مختلف برنامه ریزی و برطرف نمود.

کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال  کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال  کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال  کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال  

 

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com