منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

معرفی شهر ائواوغلو (ایواوغلی) خوی

معرفی شهر ائواوغلو (ایواوغلی) خوی

خوی کیدز: معرفی شهر ائواوغلو (ایواوغلی) خوی

ائواوغلو (ایواوغلی) یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است. این شهر مرکز بخش ایواوغلی در شهرستان خوی است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهر برابر با ۳٬۲۸۲ نفر بوده است.

این شهر دارای دو دهستان به نام‌های ایواوغلی و ولدیان است.

ایواوغلی در نزدیکی سه‌راهی به همین نام قراردارد. در ایواوغلی تاکستان‌های فراوانی وجود دارد. در حال حاضر جاده ترانزیتی ایران اروپا از کنار این شهر می‌گذرد.

مشاهیر

محمد ایواوغلی (س یازدهم ق)، مذهب، خطاط و شاعر. از اهالی ایواوغلی، و از قورچیان سلطان حمزه میرزا (م ۱۰۶۹ ق)، نواده شاه طهماسب، بود. در خوشنویسی و تذهیب و طلاکاری مهارت داشت و بیشترین کارهای این هنرمند، تذهیب و تزیین و حاشیه‌بندی قطعات و نسخه‌های خطی بود و چون در صنعت شعر نیز دست داشت، اغلب سروده‌های خود و سایر شاعران را تذهیب می‌کرد. وی اشعار ترکی و فارسی را خوب می‌سرود. از آثار او می توان دیوان شعر منسوب به او را نام برد.

حیدربیک ایواوغلی صاحب مجمع الانشاء نگهداری در موزه بریتانیا.

اماکن

بزرگترین و زیباترین مسجد بین راهی کشور در ایواوغلی خوی قرار دارد و بلااستفاده مانده است. نبود برخی امکانات از جمله آب لوله کشی و نداشتن متولی مسوول باعث تعطیلی این مکان مذهبی شده است. این مسجد در مسیر جاده ترانزیت ایران به اروپا واقع شده و روزانه هزاران خودرو ومسافر از این مسیر تردد کرده و شاهد تعطیلی این مسجد هستند. مسجد ایواوغلی در سه راهی خوی، ماکو و مرند واقع شده و روزانه هزاران نفر از مسافران داخلی و خارجی از این مسیر به طرف ترکیه و اروپا و داخل کشور تردد می‌کنند.

 معرفی شهر ائواوغلو  معرفی شهر ائواوغلو 

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com