منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

پل قطور خوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

پل قطور خوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

خوی کیدز:

به گزارش خبرنگار ایلنا  این پل با نزدیک به نیم قرن قدمت در آخرین نشست ثبتی سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان اولین اثر میراث مدرن آذربایجان غربی به شماره ۳۱۴۰۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

ارتفاع این پل فلزی را ۱۲۷ متر از کف رودخانه و طول آن را ۴۵۰ متر و عرض آن را هشت متر با ۱۰ عدد پایه بتنی و ۷ تونل در داخل کوه ها ساخته شده است.برخورداری از بزرگ‌ترین طاق فلزی خاورمیانه، نادر بودن سازه و تکنیک ساخت پل نسبت به زمان احداث و بهره مندی از جاذبه های طبیعی و گردشگری از جمله عوامل و شاخص های ثبت این پل در فهرست آثار ملی و میراث مدرن است.

این پل هوایی و ریلی قطور در دره زیبا و عمیق قطور در ۲۰ کیلومتری شهر خوی که رودخانه قطور از آن می گذرد، احداث شده و این پل تنها پل ارتباطی راه آهن ایران به ترکیه و اروپاست که نقش بسیار موثری در توسعه روابط تجاری و تردد مسافر با قطار در این محور دارد و از پل های زیبا و منحصر به فرد خاورمیانه به شمار می رود.

پل هوایی قطور در هشت سال دفاع مقدس نیز چندین بار مورد حمله هوایی رژیم بعث قرار گرفت که در این حملات بخشی از پایه های پل آسیب دید.

این پل به سبب عظمت و شکوهش و قرار گرفتن در دره زیبا و خوش آب و هوا، قابل توجه گردشگران بوده و روزانه دها نفر از گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند.

پل قطور خوی پل قطور خوی پل قطور خوی

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com