منوی ناوبری برگه ها

پورتال تحلیلی اجتماعی، فرهنگی، ادبی و سرگرمی شهر خوی به دو زبان ترکی و فارسی مطالب خود را منتشر می کند.

کم آبی در کمین دشت خوی

کم آبی در کمین دشت خوی

کم آبی در کمین دشت خوی- کاهش آب سفره های زیرزمینی در خوی جدی است.


خوی کیدز: ایرنا- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: کاهش آب سفره های زیرزمینی در خوی جدی است و با برداشت بی رویه از آب سفره های زیرزمینی، این شهرستان در آینده نزدیک با بحران کم آبی مواجه خواهد شد.

کیومرث دانشجو روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در صورت اجرا نکردن طرح های آبخیزداری و روش های نوین آبیاری و استفاده نشدن بهینه از آب، این شهرستان با خطر کمبود آب مواجه خواهد شد.
وی اظهار کرد: سالانه هشت میلیون و ۵۰۰ متر مکعب از منابع آبی دشت خوی کاهش می یابد.
دشت خوی یکی از ۳۲ دشت حاصلخیز استان است که این روزها حال و روز خوشی ندارد و یکی از ۶ دشت در معرض خطر کاهش آب سفره های زیرزمینی در استان آذربایجان غربی است.
بنا به گفته کشاورزان منطقه به علت کاهش بارندگی های متوالی طی سال های گذشته و استفاده بی رویه از آب سفره های زیرزمینی و نیز عدم استقبال کشاورزان از طرح های نوین آبیاری، سطح آب های زیرزمینی کاهش یافته است به طوری که سفره های زیرزمینی آب به عمق ۱۲۰ متری زیر زمین افت کرده است.
وی اضافه کرد: سالانه ۲۶ سانتیمتر آب دشت خوی از تراز سطح آب های زیرزمینی پایین رفته و این دشت را با خطر جدی کم آبی مواجه می سازد.
دانشجو گفت: تراز آب سفره های زیر زمینی پایین رفته و سالانه حدود ۸٫۵ میلیون مترمکعب از منابع دشت خوی کاهش می یابد.
حسین سیوانی فرماندار شهرستان خوی هم در مورد راهکارهای حل مشکل افت سطح آبهای زیر زمینی شهرستان خوی گفت: طرح هایی توسط دستگاه های مربوطه استانی و شهرستانی برای تزریق آب های جاری به سفره های زیرزمینی در دست اقدام است که برای اجرایی شدن آن ها فرمانداری و دیگر سازمانهای مربوطه شهرستان پیگیر هستند.
وی افزود: مشارکت مردم به ویژه کشاورزان در اجرای طرح های نوین آبیاری و اجرای طرح های تزریق آب های سطحی به سفره های زیر زمینی می تواند گام بسیار موثری در جلوگیری از هدر رفت آب باشد.
وجود ۴۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در دشت خوی و استحصال سالانه ۲۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی خطر کاهش آب در سفره های زیر زمینی این منطقه را به شدت تسریع می کند.
در شهرستان خوی به علت فقدان طرح های مهار و کنترل آب های سطحی در بالادست رودخانه های الند و قطور، سالانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب جاری نیز از دسترس خارج می شود.
خوی در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده و یکی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی این استان به شمار می رود.


منبع: ایرنا و خبرگزاری صدا و سیما

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوی کیدز سیز ایله بیرلیکده
خوی کیــــــــــدز همراه شما

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com